Ciekawostki o herbacie

1. Według starożytnej opowieści, odkrycie herbaty przypisuje się cesarzowi Shennongowi, który miał żyć w 2737 roku p.n.e. Podczas jednego z jego spacerów, zobaczył nieznane dotąd rośliny i postanowił je zbadać. Kiedy wrócił do swojego pałacu, zaczął eksperymentować z ich liśćmi, a w końcu wrzucił je do wrzącej wody. W wyniku przypadkowego zdarzenia, kilka liści herbaty wpadło do kubka z wodą, co stworzyło nowy smakowy doznań. Tak powstała pierwsza herbata na świecie.

2. Czarną herbatę wynaleziono przypadkiem – w czasie transportu herbaty z Chin do Anglii drobnym statkiem, ładunek zielonej herbaty uległ ulewaniu, ale załoga nie zwróciła na to uwagi. Mokra herbata zaczęła fermentować, zmieniając wszystkie jej właściwości, od koloru liści po aromat naparu. Zbyt drogie było, by to wyrzucić, więc suszono ją i parzono mimo jej “zepsucia”. Wkrótce stała się popularna, a proces produkcji zaczął być kontrolowany.

3. Herbata to także jedzenie – w Birmie jadalne liście zielonej herbaty są sprzedawane, a kiszona herbata (nazywana Laphet) jest uważana za przysmak.

4. Najdroższa herbata na świecie to Da Hong Pao – uprawiana jest tylko na jednej plantacji składającej się z sześciu krzewów. Coroczne zbiory nie przekraczają 0,5 kg suszu, a cena za 20 gramów potrafi sięgać nawet 25 000 $. Legenda głosi, że napar z Da Hong Pao uratował matkę pewnego cesarza z dynastii Ming przed śmiercią.

5. Może być stosowana do leczenia poparzeń słonecznych – tanina zawarta w herbacie działa kojąco na oparzenia słoneczne. Herbata ma również właściwości antyseptyczne, co pomaga w leczeniu drobnych skaleczeń i otarć

6. Tak jak ten podpunkt, 6 – tyle jabłek trzeba zjeść, aby dostarczyć sobie przeciwutleniaczy zawartych w jednym kubku czarnej herbaty

7. Mimo że herbata ma właściwości relaksujące, ma też działanie pobudzające – zawiera o połowę mniej kofeiny niż kawa.

8. Najczęściej spożywana – herbata (zaraz po wodzie) to najczęściej konsumowany napój na świecie.

Dodaj komentarz